Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny SGGW w Widzewie

Historia

Zlikwidowanie Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Łodzi doprowadziło na terenie województwa łódzkiego do niedoboru kadry z wyższym wykształceniem rolniczym. W 1969 r. władze województwa nawiązały kontakt ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w celu utworzenia na tym terenie Punktu Konsultacyjnego. Po szeregu  konsultacji i uzyskaniu zgody Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Oświaty Rolniczej Ministerstwa Rolnictwa podpisano umowę w dniu 22.12.1969 r. powołującą Punkt Konsultacyjny Wydziału Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Zespole Szkół Rolniczych w Widzewie.
    Na wniosek Dziekana Wydziału Rolniczego prof. dr hab. Leszka Kuszelewskiego Rektor prof. dr hab. Zbigniew Muszyński powołał na kierownika naukowo-dydaktycznego PK prof. dr hab. Stanisława Trzeckiego.
    Kierownikiem administracyjnym został ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych mgr inż. Franciszek Bernaciak. Zarówno mgr inż. Franciszek Bernaciak jak i jego następcy, dr Włodzimierz Ziółkowski i mgr inż. Arkadiusz Bielecki włożyli wiele trudu i wysiłku dla prawidłowego funkcjonowania Punktu.
    Działalność PK w Widzewie była częściowo finansowana przez SGGW, a w części przez Urząd Wojewódzki w Łodzi. Również w kosztach funkcjonowanie Punktu partycypowały województwa ościenne: piotrkowskie, sieradzkie, skierniewickie, płockie. Od stycznia 1983 r. płace pracowników naukowych, administracyjnych i wydatki rzeczowe są pokrywane z budżetu SGGW, a obecnie z wpłat studentów.

    Od początku do chwili obecnej dydaktyka prowadzona jest na kierunku rolnictwo.
W latach 1998/1999 – 2008/2009 prowadzona była również na kierunku ochrona środowiska na Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska. Są to studia niestacjonarne  I stopnia – inżynierskie z możliwością kontynuowania nauki na studiach II stopnia – magisterskich uzupełniających w macierzystej   Uczelni – SGGW w Warszawie. Tylko w latach 1991/1992 – 2003/2004 prowadzono również w Widzewie studia magisterskie uzupełniające na kierunku rolnictwo.
    Studia w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w  Widzewie od samego początku cieszą się dużym powodzeniem i mają bardzo duże uznanie na tym terenie. Główną tego przyczyną jest brak Uczelni Rolniczych w dużym makroregionie między trzema miastami: Warszawa, Poznaniem i Wrocławiem, gdzie znajdują się Uczelnie Rolnicze. Bliskość Uczelni studentów od miejsca zamieszkania, a tym samym stosunkowo niewielkie koszty studiowania zapewniają kandydatów na studia. Nie bez znaczenia jest również stosunkowo wysoki poziom nauczania, co gwarantuje kadra dydaktyczna dojeżdżająca z macierzystej Uczelni – SGGW w Warszawie. Absolwenci Widzewa zajmowali i zajmują wysokie stanowiska w życiu gospodarczym kraju, byli posłami do Sejmu PR, zajmują ważne stanowiska w urzędach wojewódzkich, marszałkowskich, powiatowych i gminnych. Dobrze gospodarują w dużych własnych gospodarstwach lub są właścicielami firm.
    Ośrodek ten od 1970 r. wykształcił 1173 inżynierów rolnictwa na studiach niestacjonarnych, 102 inżynierów rolnictwa na studiach stacjonarno – przemiennych, 257 magistrów inżynierów, w tym 257 mgr inż. o specjalności agronomia i agrobiznes oraz 15 mgr inż. o specjalności ochrona środowiska. Absolwentów inżynierów z ochrony środowiska jest 117.

Dotychczasowi kierownicy Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego (Punktu Konsultacyjnego)  w Widzewie.
1.    prof. dr hab. Stanisław Trzecki
2.    prof. dr hab. Stanisław Mercik
3.    prof. dr hab. Ryszard Kołpak
4.    dr Jan Fabijański
5.    prof. dr hab. Piotr Stypiński
6.    dr hab. Zbigniew Zagórski prof. nadzw. SGGW


Opiekunowie Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska
1.    prof. dr hab. Jerzy Pracz
2.    prof. dr hab. Danuta Czępińska – Kamińska
3.    dr hab. Zbigniew Zagórski prof. nadzw. SGGW

 

   



  
Uroczystości Jubileuszu  40-lecia Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego ( Punktu Konsultacyjnego) w Widzewie odbyły się  w dniu 9 października ( sobota ) 2010 r. w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym SGGW w Widzewie Ksawerów ul. Szkolna 12 (Budynek Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie.

Rok akademicki 2010/2011 był rokiem Jubileuszu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Wydziału Rolnictwa i Biologii.
Patronat nad Naszym Jubileuszem objęli JM Rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański oraz Minister Rolnictwa mgr Marek Sawicki.
Uroczystość Jubileuszowa była połączona z inauguracją roku akademickiego 2010/2011, która rozpoczęła się o godzinie 1400. Na uroczystość przybyli liczni zaproszeni goście oraz absolwenci ( przedstawiciele prawie wszystkich  roczników ) około 300 osób.
Ranga Naszej uroczystości została podniesiona poprzez uhonorowanie zasłużonych pracowników odznaczeniami:

Odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”, którą wręczał przedstawiciel ministra Rolnictwa Infrastruktury i Rozwoju Wsi dr hab. Eugeniusz Karol Hyłek otrzymali:

1.    prof. dr hab. Piotr Stypiński
2.    prof. dr hab. Zdzisław Wyszyński
3.    dr hab. Stefan Pietkiewicz prof. nadzw. SGGW
4.    dr  Małgorzata Okołowicz
5.    dr  Wojciech Stępień

Odznakę „Zasłużony dla SGGW” wręczał Rektor SGGW prof. dr hab. Alojzy Szymański a zostali nią uhonorowani:
1.    mgr inż. Elżbieta Bałkowiec
2.    mgr inż. Arkadiusz Bielecki

Odznakę „Zasłużony dla Gminy Ksawerów” wręczała Pani Wójt mgr Maria Kopczewska oraz przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Grala a odznaczeni nią zostali:
1.    prof. dr hab. Stanisław  Mercik
2.    dr Jan Fabijański
3.    prof. dr hab. Piotr Stypiński
4.    prof. dr ha. Zdzisław Wyszyński
5.    dr hab. Zbigniew Zagórski prof. nadzw. SGGW
Z okazji Jubileuszu została wydana „Kronika Jubileuszowa  40-lecia Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego ( dawnego Punktu Konsultacyjnego ) w Widzewie wszyscy uczestnicy otrzymali „Kronikę Jubileuszową” oraz okolicznościowy znaczek.

Po części oficjalnej  zaproszeni goście, nauczyciele akademiccy  i absolwenci spotkali się w  pracowniach przy ciasteczkach, kawie i herbacie. Rozmowom i  wspomnieniom nie było końca.
Całonocny bal odbył się w restauracji „ Pod Dębami”.


print