Biologia Eksperymentalna
Podczas studiów na specjalności Biologia Eksperymentalna realizowanej na kierunku Biologia studenci mają możliwość kształcenia się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami poprzez wybór profilu biologia roślin lub biologia zwierząt. W toku studiów studenci wybierają ponad 30% przedmiotów kierując się obszarami własnych zainteresowań. Należy podkreślić iż moduły kształcenia, oprócz wykładów, stanowią w większości ćwiczenia praktyczne: laboratoryjne lub terenowe. Ponadto, studenci są przygotowywani do pracy zarówno z materiałem roślinnym jak i zwierzęcym pod okiem doświadczonych pracowników naukowych. Wiedza zdobywana na studiach jest usystematyzowana na wszystkich poziomach: molekularnym, komórkowym, fizjologicznym czy filogenetycznym. Studenci nabywają umiejętności w obsłudze biologicznych baz danych, a także zapoznają się z elementami biotechnologii, między innymi z technikami kultur in vitro, czy technikami inżynierii genetycznej. Studenci podczas zajęć praktycznych nabywają umiejętność obsługi zaawansowanej i nowoczesnej aparatury naukowej wykorzystywanej w laboratoriach komercyjnych/przemysłowych.
Absolwenci specjalności Biologia Eksperymentalna posiadają wszechstronną i nowoczesną wiedzę z zakresu biologii roślin i zwierząt. Wiedza zdobyta po ukończeniu tej specjalności pozwala na samodzielne formułowanie i rozwiązywanie problemów badawczych, planowanie eksperymentów, interpretację wyników badań i ich analizę statystyczną. Absolwenci potrafią w sposób kompetentny i poglądowy zaprezentować wyniki własnej pracy oraz uczestniczyć w merytorycznej dyskusji na dowolny temat z zakresu biologii.
Absolwenci specjalności Biologia Eksperymentalna wyposażeni w uniwersalną wiedzę i umiejętności są elastyczni i konkurencyjni na wymagającym rynku pracy. Absolwenci są przygotowani do samodzielnej pracy w nowocześnie wyposażonych laboratoriach naukowych oraz w placówkach związanych z hodowlą roślin i zwierząt, ochroną przyrody i środowiska, a także w instytucjach medycznych, farmaceutycznych, czy w ośrodkach związanych z przemysłem spożywczym lub kosmetologicznym.
Absolwenci specjalności Biologia Eksperymentalna są doskonale przygotowani do kontynuowania studiów na III stopniu kształcenia (studia doktoranckie) organizowanych na Wydziale Rolnictwa i Biologii, a także na innych uczelniach i w instytutach naukowych.