Inżynieria Ekologiczna

Inżynieria Ekologiczna – nowy kierunek studiów
na Wydziale Rolnictwa i Biologii  SGGW


W roku akademickim 2012/2013 na Wydziale Rolnictwa i Biologii  SGGW rusza nowy kierunek 3,5 – letnich, stacjonarnych studiów – Inżynieria Ekologiczna.   Jest to przyrodniczo-techniczny kierunek studiów, nastawiony na kształcenie specjalistów przygotowanych do rozwiązywania problemów współczesnego środowiska przyrodniczego.
Inżynieria ekologiczna to nowa dyscyplina wiedzy, której celem jest odtwarzanie, projektowanie i kształtowanie ekosystemów przynoszące korzyść (wielkość i jakość produkcji) zarówno człowiekowi jak i naturze. Inżynieria ekologiczna zaczyna być wykładana na niektórych stanowych uniwersytetach USA (Floryda, Nowy Jork , Illinois, Nebraska). Za początek inżynierii ekologicznej można uznać międzynarodową konferencje naukową zorganizowaną w Trosa w Szwecji w 1991 roku.
W trakcie studiów na tym kierunku, studenci zdobędą podstawową wiedzę biologiczną oraz wiedzę w zakresie kształtowania i ochrony środowiska, produkcji leśnej i rolniczej, a także wiedzę w zakresie problematyki inżynierskiej związanej ze środowiskiem przyrodniczym. Uzyska także specjalistyczną wiedzę i umiejętności oceny technik i technologii stosowanych w gospodarce rolnej i leśnej oraz inwestycji infrastrukturalnych i przemysłowych w aspekcie wpływu na środowisko. Podczas studiów pozna zasady przyrodnicze, administracyjne i prawne produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE) i tradycyjnych.
Absolwent studiów będzie posiadał umiejętności oceny stanu środowiska i skutków zmian spowodowanych: użytkowaniem środowiska, zmianami klimatu, inwestycjami infrastrukturalnymi i przemysłowymi. Będzie przygotowany do opracowywania raportów i ekspertyz ekologicznych, w różnych aspektach i na różnym poziomie szczegółowości. Będzie posiadał umiejętność określania odporności środowiska w odniesieniu do różnych form użytkowania powierzchni ziemi i sposobów gospodarowania. Uzyska specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie: monitoringu zarządzania środowiskiem i proekologicznych technologii w kształtowaniu środowiska. Będzie przygotowany do zapobiegania i oceny skutków katastrof ekologicznych spowodowanych działalnością człowieka jak również spowodowanych przez czynniki naturalne i zmiany klimatu. Będzie posiadał umiejętność rozwiązywania problemów związanych z naprawianiem szkód środowiskowych powstałych w wyniku katastrof ekologicznych i różnych form działalności gospodarczej. Będzie posiadał umiejętność oceny projektów technicznych związanych z funkcjonowaniem środowiska przyrodniczego, umiejętność posługiwania się językiem angielskim oraz  korzystania z technik komputerowych.
Studia kończą się egzaminem i napisaniem pracy dyplomowej – inżynierskiej o charakterze projektu lub analizy określonej technologii.

 

plants