ZOD Łowicz

Tagline

News


|

Szukaj



ZOD Łowicz

 

                                                   

                  Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny
Wydziału Rolnictwa i Biologii  i  Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska  SGGW w Łowiczu – Blichu
 
    
    W 1997 r. dzięki usilnym staraniom kierownictwa szkoły i wychowanków, władz lokalnych oraz przychylności władz SGGW, między innymi byłego JM Rektora prof. dr hab. Jana Góreckiego, w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym (ZOD) utworzono studia niestacjonarne (zaoczne) i dokonano uroczystej inauguracji roku akademickiego 1997/1998 na kierunku rolnictwo.
Pomysł utworzenia filii SGGW w Łowiczu, wyrósł z inicjatywy byłego Dyrektora Zygmunta Kaby oraz wówczas sprawującego nadzór nad ZSPR dyrektora Eugeniusza Bobrowskiego.
Zapoczątkowano tym samym dynamiczny rozwój ośrodka kształcenia SGGW w Łowiczu, początkowo na kierunku rolnictwo a później w 1998 roku otworzono drugi kierunek studiów  - ochrona środowiska - prowadzony na Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska (MSOŚ).
W kolejnych latach funkcję prodziekanów i kierowników ZOD pełnili:
Prodziekani, kierownicy  kierunku Rolnictwo w Łowiczu:

  • Prof. Piotr Stypiński 1997/98 - 1998/99
  • Prof. Wiesław Bielawski 1999/2000 – 2001/2002                                                            
  • Prof. Jan Rozbicki 2002/03 – do chwili obecnej                                                         

Kierownicy Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska  w Łowiczu:

  • Prof. Jerzy Pracz 1998/99-2000/2001
  • Prof. Danuta Czępińska Kamińska 2001/2002 – 2002/03
  • Dr hab. Zbigniew Zagórski 2003/2004- do chwili obecnej

W tym okresie, w tworzeniu i rozwoju studiów wyższych w ZOD Łowicz z kierownictwem Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW współpracowali dyrektorzy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego: Eugeniusz Bobrowski, Stanisław Zadworny, Maciej Mońka oraz obecnie Mirosław Kret.

Obecnie w ZOD w Łowiczu studiuje:
Kierunek rolnictwo: 155 studentów, Kierunek ochrona środowiska: 83 studentów.

   Studia w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Łowiczu cieszą się dużym powodzeniem i mają już uznaną markę w środowisku lokalnym, ze względu na ich dogodną lokalizację oraz relatywnie niskie koszty w stosunku do studiów w dużych ośrodkach miejskich. Świadczy o tym niesłabnące zainteresowanie absolwentów szkół średnich w regionie, pomimo zmniejszającej się liczby potencjalnych kandydatów w tej grupie wiekowej oraz coraz większej odległość do ZOD, jaką są gotowi pokonywać nasi studenci (nawet ponad 150km). W okresie 10 lat działalności ZOD podczas rekrutacji dokumenty na studia złożyło prawie 1200 osób, co świadczy o dużym zainteresiowaniu studiami o tym profilu. Kształcenie na studiach niestacjonarnych przeznaczone jest głównie dla tej części młodzieży, która prowadzi gospodarstwa rolnicze lub pracuje w usługach na rzecz rolnictwa i nie może studiować w trybie stacjonarnym.
Dla wielu absolwentów szkół średnich z regionu z Łowicza, Kutna, Mieczysławowa, Bratoszewic, Piątku, Łęczycy, Sochaczewa, Skierniewic, Teresina, Płocka i innych miast, ZOD stwarza wielką szansę kształcenia się na studiach wyższych i zdobycia tytułu inżyniera rolnictwa i ochrony środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W ZOD panuje miła, kameralna  i przyjazna atmosfera. Pracownicy ZOD oraz wykładowcy służa pomocą i konsultacjami. Na miejscu jest pełna obsługa spraw studenckich , można korzystać z pomocniczej-  podstawowej bilioteki. Studiujący odbywają zajęcia w dobrze wyposażonych salach wykładowych i pracowniach laboratoryjnych, botanicznych oraz informatycznych.
 

Uroczystości Jubileuszowe związane z 10-leciem studiów na kierunku rolnictwo i ochrona środowiska w Łowiczu, odbyły się w dniu:

20 października (sobota) 2007 r. w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym SGGW w Łowiczu, ul. Blich 10.

W roku akad.2007/2008  Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska w Łowiczu obchodził Jubileusz 10-lecia swej działalności. Z tej okazji odbyło  się uroczyste spotkanie ze WSZYSTKIMI ABSOLWENTAMI oraz nauczycielami akademickimi, którzy prowadzą (lub prowadzili) zajęcia w Łowiczu, która miała swoje miejsce w gmachu budynku Muzeum Łowickiego. Była to znakomita okazja do podsumowania dotychczasowego dorobku ZOD Łowicz, powspominania pobytu na Uczelni oraz „odświeżenia” studenckich kontaktów. Patronat nad obchodami 10-lecia przyjął JM Rektor SGGW prof. dr hab. Tomasz Borecki oraz Komitet Organizacyjny Absolwentów.Wydział Rolnictwa i Biologii, co wynika z wieloletniej tradycji, pragnie utrzymywać żywe kontakty ze swoimi Absolwentami. 


10-lecie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska SGGW w Łowiczu