Katedra Fizjologii Roślin
Strona główna > Zaplecze badawcze > Pola doświadczalne  
 
Pola doświadczalne

Powrót

Pola doświadczalne

Katedra Fizjologii Roślin prace badawcze w warunkach polowych realizuje w:

  1. Wydziałowej Stacji Doświadczalnej im. Prof. Mariana Górskiego w Skierniewicach. 
        Szczegółową informację o historii i stanie obecnym Wydziałowej Stacji Doświadczalnej (WSD) w Skierniewicach zamieszczono pod adresem http/www.station-skierniewice.sggw.pl.                     
        Obecnie na terenie WSD Katedra Fizjologii Roslin dysponuje kolekcją 6 gatunków roślin energetycznych. Są to: Miscantus giganteus, Spartina, wiklina, róża bezkolcowa, ślazowiec pensylwański i topinambur. W najbliższym czasie kolekcja ta powiększy się o 5 ekotypów prosa rózgowatego. Każde z poletek ma powierzchnie 750m2. Polowa poletek jest nawadniana. Kolekcja jest wykorzystywana do prac badawczych na temat produktywności poszczególnych gatunków oraz przydatności biomasy do przetwarzania na rózneformy energii.
  2. Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Żelaznej koło Skierniewic.
        Pole doświadczalne w Żelaznej k. Skierniewic powstao pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. Powierzchnia pola wynosi 12 ha. Obecnie na polu wykorzystywana jest do doświadczeń powierzchnia 1 ha. Pozostała cz
    ęść przeznaczona jest na produkcję uboczną oraz traktowana jako pole wyrównawcze.
        Na polu doświadczalnym w Żelaznej prowadzone są prace badawcze związane z hodowlą ziemnaika, którymi kieruje doc. dr J. Jakubiec. Ponadto corocznie określany jaet przebieg wschodów polowych buraka cukrowego odmian zarejestrowanych w Polsce. Prace te są prowadzone w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) pod kierunkiem COBORU. Pole doświadczalne w Żelaznej słuzyło kilku pokoleniom magistrantów i doktorantów SGGW i było miejscem wielu spotkań naukowców polskich i zagranicznych.
  1. image002_2.jpg

Budynek dydaktyczno - hotelowo - socjalny

image004_1.jpg

Zaplecze magazynowo – warsztatowe

image006.jpg

Fragment kolekcji roślin energetycznych
(na pierwszym planie Róża wielokwiatowa, w tle Wierzba krzewiasta)

Powrót



 
Top! Top!
cookies